top of page

РОБОТА ЗДО № 4 "МАЛЯТКО" В УМОВАХ ВОЄННОГО ЧАСУ 

 

Особливості організації діяльності ЗДО у 2023/2024 навчальному році в умовах воєнного стану: ключові виклики та стратегії їх вирішення

Виклик перший. Воєнний стан: нові рекомендації МОН. Для ЗДО, які поступово відновлюють свою діяльність в умовах воєнного стану, та педагогічних колективів, які забезпечують здобуття дошкільної освіти дітьми різних вікових категорій, Міністерством освіти України направлено ряд важливих листів, які мають стати для нас путівником у надскладних сьогоднішніх обставинах:

· «Про забезпечення психологічного супроводу учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні» (№ 1/3737-22 від) 29.03.2022);

·  «Про рекомендації для працівників закладів дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні» (№ 1/3845-22 від 02.04.2022) із додатками:

- Додаток 1 «Методичні рекомендації щодо здійснення освітньої діяльності з питань дошкільної освіти на період дії правового режиму воєнного стану»;

-  Додаток 2 «Щодо здійснення заходів захисту вихованців під час освітнього процесу в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуацій»;

-  Додаток 3 «План дій вихователя закладу дошкільної освіти у випадку надзвичайної ситуації».

·  «Про методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в літній період в умовах воєнного стану» (№ 1/6894-22 від 22.06.2022)

·  «Про оптимізацію виконання заходів з підготовки закладів освіти до нового навчального року та опалювального сезону в умовах воєнного стану» (№ 1/8462-22 від 26.07.2022):

- Додаток до листа «Інструктивно-методичні матеріали щодо порядку підготовки закладу освіти до нового навчального року та опалювального сезону з питань цивільного захисту, охорони праці та безпеки життєдіяльності».

·«Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2023/2024 навчальному році»

·«Про організацію освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у 2023/2024 навчальному році"

Головне завдання ЗДО - зосередитись на збереженні, зміцненні та відновленні фізичного, психічного, духовного здоров'я дітей в умовах воєнного стану. Робота ЗДО в умовах воєнного стану у новому навчальному році організовується залежно від конкретної ситуації з урахуванням заходів та завдань, що визначені військово-цивільною адміністрацією та засновником.

Стратегія вирішення виклику. Директор ЗДО здійснює безпосереднє управління закладом, враховуючи заходи та завдання військово-цивільної адміністрації, визначає функціональні обов'язки працівників у нових умовах, затверджує нові графіки роботи та оновлює посадові інструкції працівників з урахуванням умов воєнного стану та нормативно-правової бази.

Виклик другий. Пріоритетні напрями діяльності ЗДО. Відповідно до реалій сьогодення та дії правового режиму воєнного стану у новому навчальному році залишаються пріоритетними питання:

1. Організація та підтримка безпечногоосвітнього простору в закладі дошкільної освіти.

2. Продовжувати формувати національно-патріотичну самосвідомість дошкільників у різних видах освітньої діяльності.

3.Партнерство у співпраці  з батьками або законними представниками дітей.

Стратегія вирішення виклику. У новому навчальному році для нашого ЗДО ці завдання поставлені як одні з пріоритетних. Таким чином, завданнями педагогічного колективу ЗДО №4 на 2023\2024 навчальний рік   є:

1.  Організувати та підтримувати безпечний освітній простір в закладі дошкільної освіти.

2.  Продовжувати формувати національно-патріотичну самосвідомість дошкільників у різних видах діяльності.

3. Підтримувати партнерство у співпраці  з батьками або законними представниками дітей

4. Провести самооцінювання діяльності закладу за напрямом «Освітнє середовище».

Виклик третій. Безпека освітнього процесу та освітнього середовища. Основною умовою для відновлення діяльності ЗДО та його режиму роботи є створення безпечних умов для всіх його учасників, які обстежує спеціальна комісія (військова адміністрація, місцеві органи влади) та ухвалює відповідне рішення. Для того, щоб створити безпечні умови для всіх учасників освітнього процесу, ЗДО можуть запроваджувати різний режим роботи - від 2 до 12 годин. Основною умовою забезпечення безпеки дітей у ЗДО є облаштування спеціального укриття, яке за площею має відповідати кількості присутніх у ньому дітей (не менше 0,6 кв. м на дитину). Для облаштування укриттів розроблені відповідні вимоги, яких слід дотримуватися.  Окрім цього, необхідно організувати відповідні заходи з посилення безпеки, зокрема: перевірити дитячий садок та прилеглі до нього території на наявність вибухонебезпечних предметів; перевірити наявність у дитячому садку плану евакуації та обладнаного укриття для всіх учасників освітнього процесу (із запасами води та їжі, спальними місцями, засобами захисту, аптечкою тощо); провести тренування з учасниками освітнього процесу відповідно до алгоритму дій у разі оголошення сигналу повітряної тривоги або іншої надзвичайної ситуації; організувати для працівників закладу тематичні заходи щодо збереження життя та здоров'я в умовах війни та надзвичайних ситуацій, надання домедичної допомоги; проінформувати батьків про створення безпечних умов для організації освітнього процесу.

Стратегія вирішення виклику. Освітнє середовище ЗДО та його укриття, у якому перебувають дошкільники в нових соціальних умовах воєнного стану, має бути не лише безпечним, а й комфортним, інформативним, облаштованим за інтересами дітей, цікавим, змістовним, стимулювати когнітивний, емоційно-ціннісний та діяльнісно-поведінковий розвиток дітей. Рекомендується в укриттях також активно використовувати педагогічну технологію «Стіни, стеля, підлога, які говорять», облаштовувати різні ігрові осередки (куточок творчості, читання, настільних ігор, театру, інтелектуальних ігор (шахи, шахмати, танграми, ломиголовки, лабіринти, ігри з мнемотехнікою, пазли...), куточок відпочинку/усамітнення тощо). А тому разом з усім педагогічним колективом будемо планувати такий зміст освітньої роботи, що відвертатиме увагу дітей від хвилювань, страхів, сприятиме зниженню їх тривожності, будемо щоденно шукати способи для зацікавлення та піднесення настрою дітей, не перевантажуючи їх темою війни. 

Виклик четвертий. Психологічний супровід усіх учасників освітнього процесу. Педагогічним працівникам, як і батькам вихованців, надзвичайно важливо володіти елементарними навичками самодопомоги, психологічної допомоги дитині/дорослому у стані стресу. Сформувати відповідні уміння допоможе цикл тематичних вебінарів, організованих за підтримки дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ у співпраці з ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» МОН та громадською організацією «ЛаСтрада-Україна».

Стратегія вирішення виклику. МОН та практичні психологи пропонують сьогодні достатньо практичних матеріалів для здійснення психологічного супроводу усіх учасників освітнього процесу, які ми маємо активно використовувати у своїй роботі з дітьми. У кожного вихователя має бути добірка таких матеріалів для роботи з вихованцями та їхніми батьками у різних режимах - офлайн/онлайн. На допомогу практичним психологам та іншим педагогічним працівникам ЗДО у роботі з дітьми та батьками в умовах воєнного стану започатковані досить змістовні платформи із безкоштовними консультаціями та практичними матеріалами «ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА. ОСВІТА/ВІННИЦЯ»; «ЮНІСЕФ: спільнота для батьків». Педагогічні працівники дитячих садків мають змогу пройти безоплатний курс підвищення кваліфікації «Перша психологічна допомога учасникам освітнього процесу під час і після завершення воєнних дій». 

Виклик п'ятий. Соціально-громадянська компетентність дошкільників. Один із провідних напрямів діяльності ЗДО у 2023/2024 н. р. - формування соціально-громадянської компетентності дошкільників. Важливо об'єднати зусилля педагогів і батьків для того, щоб зміцнити відчуття національної ідентичності дітей як основу формування в них патріотизму, позитивного образу своєї країни, ціннісне ставлення до своєї родини тощо. Також зміст патріотичного виховання старших дошкільників має бути збагачений категоріями особистісної та національної гідності.

Стратегія вирішення виклику. Цьогоріч педагогічним колективам ЗДО рекомендується активно впроваджувати парціальні програми: - «Україна - наша Батьківщина» для дітей середнього та старшого дошкільного віку (за загальною науковою редакцією О. Рейпольської) https://mon.gov.ua/storage/app/media/programy-rozvytku-ditey/8ukrayina-moya-batkivshhina-rejpolska.pdf - «Моя країна - Україна» для дітей старшого дошкільного віку (авторський колектив - Н. Гавриш, О. Косенчук, Т. Піроженко) https://mon.gov.ua/storage/app/media/doshkilna/2022/04/01/Khrestomatiya.Moya.krayina-Ukrayina-RANOK.31.03.2022.pdf Плануємо у цьому навчальному році створити творчу групу з удосконалення річного планування освітнього процесу за блочно-тематичним принципом, враховуючи воєнний стан в Україні та доповнюючи тематику освітніх блоків темами національно-патріотичного спрямування з метою формування соціально-громадянської компетентності дошкільників. 

 Виклик шостий. Організація та зміст освітнього процесу у ЗДО. Організація та зміст освітнього процесу має залежати від рівня безпекової ситуації у кожному населеному пункті. Якщо життю і безпеці дітей нічого не загрожує, заклад працює у звичному повноцінному режимі. Попри жорстокий збройний наступ рф ЗДО мають продовжувати надавати дітям якісні освітні послуги та завіряти батьків, що якість дошкільної освіти на освітянському фронті «Дошкілля» не буде знижуватися, а навпаки - підвищуватися. Організовувати освітній процес у ЗДО у новому 2023/2024 н. р. потрібно відповідно до оновленого Базового компонента дошкільної освіти-2021 та враховувати під час взаємодії з дітьми «Методичні рекомендації до оновленого Базового компонента дошкільної освіти». «Метою Державного стандарту дошкільної освіти є збереження самоцінності дошкільного дитинства за любих умов, формування її ключових компетентностей та забезпечення наступності між ЗДО і НУШ» - наголошує Т. Піроженко, д-р психологічних наук. А тому не можна відноситися до виконання Державного стандарту формально, прикриваючись відсутністю можливостей та умов для реалізації його вимог/завдань під час війни. Виконання вимог БКДО та освітньої програми, забезпечення якості дошкільної освіти у безпековому середовищі в умовах воєнного стану - одне з основних завдань усіх педагогічних колективів ЗДО у новому навчальному році, незалежно від того, яку модель та режим роботи заклад обирає. Новий 2023/2024 навчальний рік вимагає від вихователя/музичного керівника/інструктора з фізкультури особливої гнучкості, професійної майстерності, уміння вчасно убезпечити дітей на випадок надзвичайної ситуації та, у той же час, виконувати Державні стандарти/освітню програму.

Шляхи реалізації Державного стандарту дошкільної освіти:

-         заняття (різних видів та типів);

-         різні види діяльності дітей за темою дня/тижня у групових розвивальних осередках (у т.ч. в укритті);

-         дидактичні ігри різного спрямування;

-         сюжетно-рольові ігри;

-         бесіди з дітьми;

-         дослідницько-пошукова діяльність;

-         міні-заняття у малих групах (5-6 дітей);

-         індивідуальна робота;

-         спостереження у природному, предметному та соціальному довкіллі та бесіда за його змістом; -         пізнавальні прогулянки, віртуальні подорожі, цільові прогулянки;

-         читання з обговоренням творів дитячої художньої літератури за темою дня чи іншого спрямування;

-         ігрова діяльність;

-         самостійна діяльність дітей;

-         спілкування тощо. Педагоги мають право обирати програми з числа рекомендованих МОН на цей навчальний рік (є 7 комплексних, 23 парціальних). Адміністрація дитячого садка має систематично інформувати педагогічних працівників про чинні програми (комплексні та парціальні) та враховувати їхню думку під час організації освітнього процесу. Див. Додаток «Перелік освітніх програм на 2023/2024 навчальний рік»

Стратегія вирішення виклику. За запитами і заявами батьків поступово відкриваємо групи з обов'язковим дотриманням вимог нашої військово-цивільної адміністрації щодо режиму дня, розкладу занять, граничного навантаження на дітей, графіків прийому їжі, виходу та повернення з прогулянок, тривалості різних видів активностей дітей протягом дня, сну/відпочинку дітей, наповнюваності груп дітьми, вибору освітньої програми та форм організації освітнього процесу з метою формування ключових компетентностей дошкільників та надання якісних освітніх послуг дітям в умовах воєнного стану тощо. 

Виклик сьомий. Моделі освітнього процесу у ЗДО. В умовах воєнного стану можливо використовувати у ЗДО різні моделі організації освітнього процесу, виходячи з об'єктивних обставин у закладі: очну, дистанційну, змішану, сімейну. Очна модель організації освітнього процесу застосовується у ЗДО із звичайним і безпечним режимом роботи відповідно до режиму дня, розкладу занять тощо. Дистанційна модель організації освітнього процесу - це процес, коли вихователі готують дидактичний матеріал з методичним супроводом відповідно до теми дня/тижня і надсилають його батькам для використання і опрацювання з дітьми у зручний для себе час. Онлайн-формат організації освітнього процесу з використанням синхронного навчання - це процес проведення освітньої взаємодії вихователя з усіма дітьми і їхніми батьками одночасно у реальному часі протягом не більше 10-15 хв, обов'язково в ігровій формі (спочатку граємо з дітьми, потім - з батьками). Онлайн-формат організації освітнього процесу з використанням асинхронного навчання - це процес, коли вихователь записує відеозаняття і надсилає його батькам для самостійного опрацювання разом із дітьми у зручний для себе час. Змішана модель організації освітнього процесу - це процес, коли вихователь використовує і очну, і дистанційну форму, виходячи із реальних обставин та рівня безпекової ситуації у регіоні. Наприклад, у роботі з дітьми використовує очну модель організації освітнього процесу, а у роботі з батьками - дистанційну. Для сімейної моделі навчання потрібна згода батьків - заява. Це процес, коли вихователі, за згодою батьків, надсилають їм відповідні матеріали (заняття, дидактичні матеріали, консультації, конспекти та інші практичні матеріали) і вони самостійно їх опрацьовують разом з дитиною та звітують перед вихователями про досягнення дитини; при потребі - отримують практичні поради від педагогів ЗДО.  Моделі організації освітнього процесу у ЗДО обговорюються на педагогічній раді і схвалюються нею. Моделі (за С. Неряновою):

1) Дитина знаходиться в Україні на безпечній території, її місце проживання не змінилося - у цьому випадку може використовуватися вихователями: очна, дистанційна, змішана, сімейна форма. 

2)  Дитина є ВПО - у цьому випадку може використовуватися очна (за новим місцем проживання), дистанційна, змішана, сімейна форма.

3) Дитина знаходиться на тимчасово окупованій території - у цьому випадку можлива дистанційна форма освіти (на підконтрольній території) та сімейна.

4) Дитина знаходиться за кордоном - у цьому випадку важливо використовувати очну (за місцем проживання дитини), дистанційну та сімейну форму з активним використанням усіх доступних онлайн-платформ. Освітній процес у ЗДО в умовах воєнного стану має і надалі сприяти формуванню у дітей базових компетентностей відповідно до Стандарту та реалізовувати принцип наступності між дошкільною освітою та Новою українською школою. А ІКТ та ТЗН мають стати запорукою ефективності освіти у нових умовах. Важливою складовою розвитку дітей є мовлення. Воно сприяє розвитку в дошкільників пізнавальних процесів, свідомості, формування загальної картини світу, здатності до регуляції поведінки й діяльності тощо. Тому педагоги мають розширювати словник дітей, заохочувати їх до мовлення, використовувати в роботі з дітьми книжки тощо.

Стратегія вирішення виклику. Вихователі, музкерівники, інструктор з фізкультури, практичний психолог та інші спеціалісти ЗДО вільно та обґрунтовано обирають модель організації освітнього процесу у своїх вікових групах. Педагогічних працівників потрібно забезпечити необхідним технічним обладнанням та доступом до інтернету, надавати їм методичну підтримку щодо дистанційної роботи з дітьми та їхніми батьками. Цифрові технології на часі і є невід'ємними в умовах воєнного стану, а їх невикористання - не що інше, як втеча від реальності (О. Рейпольська). Сьогодні для педагогів ЗДО створено досить багато доступних і безкоштовних цифрових трансформацій для роботи з дошкільниками: «Дитячий садок-онлайн»; «Анонс». Створена нова освітня платформа для педагогів ЗДО на телеграмканалі «Дошкілля України: освіта і піклування», на якій пропонуються для вихователів готові цікаві заняття з дітьми та різні форми роботи з батьками. Створений телеграмканал для батьків, дітей, вихователів «Підтримай дитину». МОН України рекомендує використовувати у роботі з дітьми готові матеріали, розміщені на його сайті у рубриці «Сучасне дошкілля під крилами захисту»; платформу розвитку дошкільнят «НУМО»; інформаційний комікс для дітей «Поради від захисника України»; хрестоматію для дітей дошкільного віку «Моя країна - Україна» з національно-патріотичного виховання та ін. 

Виклик восьмий. Планування. Перспективне та календарне планування освітнього процесу в умовах воєнного стану має забезпечити відчуття стабільності для дітей, батьків і самих педагогів. Є планування - значить є стабільна і результативна робота. Н. Гавриш: «Урізноманітнення та подрібнення форм навчальної взаємодії з дітьми дозволяє забезпечити результативність дошкільної освіти навіть у ситуації перерваного освітнього процесу». Потижневе блочно-тематичне планування дає можливість для більш гнучкої організації освітнього процесу, самостійного вибору педагогом і часу, і способу реалізації задуманого (навіть якщо освітній процес продовжується в укритті). В умовах воєнного часу потижневе блочно-тематичне планування - найбільш дієва, гнучка форма організації освітнього процесу: не вдалося завершити тему сьогодні, завершимо завтра чи протягом тижня.

Стратегія вирішення виклику. Ретельно вивчати вимоги оновленого БКДО (2021) та освітньої програми для кожної вікової групи; удосконалити тематику тижневих освітніх блоків та днів тижня, виходячи з вимог в умовах воєнного часу; продовжити здійснення блочно-тематичного календарно-перспективного планування освітнього процесу в ЗДО.

Виклик дев'ятий. Сучасний універсальний дизайн. Важливим показником якості освітнього процесу в умовах воєнного стану залишається сучасний універсальний дизайн освітнього простору, що робить його доступним, безпечним, розвивальним, орієнтованим на особистісний розвиток кожної дитини задля реалізації її індивідуальної освітньої траєкторії. Тому пріоритетності набувають варіативні моделі організації освітнього процесу із застосуванням сучасних технологій, освітніх програм, послуг, предметно-ігрового обладнання. Перед педагогічними колективами ЗДО в умовах організації освітнього процесу під час війни ставиться важливе завдання - створення безпечного, змістовного освітнього простору для дошкільників.

 Стратегія вирішення виклику. Упродовж 2023/2024 навчального року педагогічний колектив ЗДО №4 активно працюватиме над одним із пріоритетних напрямів ВСЗЯО - «Освітнє середовище ЗДО» та  приділяти максимум уваги для облаштування групових осередків відповідно до вимог та інтересів дітей, змістовому оформленню приміщень ЗДО та усіх укриттів із використанням педагогічної технології «Стіни, стеля, підлога, які говорять», а також нової міжнародної методології оцінювання якості освітнього процесу у ЗДО  - ECERS-3, якою пропонуються чіткі орієнтири щодо облаштування розвивального предметно-ігрового середовища у вікових групах. 

Виклик десятий. Організація роботи з батьками. Під час дії правового режиму воєнного стану одна з передумов ефективної організації освітнього процесу - партнерська взаємодія педагогів з батьками вихованців. Оскільки форма організації освітнього процесу в ЗДО залежить від безпекової ситуації в кожному регіоні, комунікація з батьками вихованців має здійснюватися з урахуванням локації дітей - удома, в укритті, в умовах зовнішньої або внутрішньої міграції, у закладі дошкільної освіти тощо. У роботі з батьками ЗДО мають розв'язувати різні завдання, зокрема:

-  інформувати сім'ї, що евакуйовані з небезпечних територій, про можливість долучитися до освітнього процесу за місцем тимчасового проживання;

- надавати батькам інформацію щодо можливості використовувати різні освітні платформи із безплатним доступом до освітніх послуг з метою залучення дітей до освітнього процесу;

-  сприяти тимчасовому долученню дітей до освітнього процесу в ЗДО в зарубіжних країнах на період воєнних дій;

-  організовувати індивідуальні консультації із фахівцями - практичними психологами, психотерапевтами, медичними працівниками, юристами тощо;

- здійснювати психологічний супровід дітей та їхніх батьків у кризовому стані - в умовах евакуації, під час перебування в укритті, у медичних закладах, під час перетину кордону тощо.

У календарному плануванні на місяць/тиждень потрібно визначати теми та завдання, які будуть надані батькам у доступному форматі (вайбер, телеграм, сайт ЗДО, електронна пошта, освітні платформи, телефонний зв'язок тощо), враховуючи запити батьків щодо інформаційної підтримки із конкретних напрямів освітньої діяльності. Рекомендується також добирати та відправляти батькам невеликі завдання відповідно до можливостей їхньої дитини та організовувати з ними зворотній зв'язок. Роботу з батьками в умовах воєнного стану рекомендується проводити у змішаному форматі (очно + дистанційно).

Стратегія вирішення виклику. Задля забезпечення ефективності комунікації з батьками, вихователями й усіма, хто задіяний у освітньому процесі, рекомендовано обирати оптимальні для виконання кожного конкретного завдання канали комунікації: сайт дитячого садка, електронна пошта, месенджери, освітні платформи, онлайн-застосунки тощо.  У роботі з батьками доцільно використовувати готові онлайн-матеріали, розміщені на сайті МОН у рубриці «Сучасне дошкілля під крилами захисту». https://mon.gov.ua/ua/osvita/doshkilna-osvita/suchasne-doshkillya-pid-krilami-zahistu На допомогу батькам у вихованні і розвитку дошкільників педагоги та дитячі психологи за підтримки МОН створили телеграм-канал «Підтримай дитину». На телеграмканалі «Підтримай дитину» ви зможете знайти прості рекомендації, ігри та розвивальні вправи, які можна виконувати у сховищі, вдома чи під час евакуації. Це, за словами організаторів, допоможе підтримати дітей і впоратися з тривогою в укритті. Матеріали публікують щоденно. На каналі вже є аудіоказки, ігри, завдання для артикуляційної гімнастики, словесні ігри та інші корисні матеріали. Частина матеріалів розроблена чи адаптована для роботи з дітьми з ООП. Всі матеріали доступні для активного використання за наявності мобільного телефону та навіть нестабільного інтернету. Усім вихователям та іншим педагогічним і медичним працівникам рекомендується упродовж навчального року створювати теку матеріалів для активної взаємодії з батьками в умовах воєнного стану та працювати з ними у змішаному (як в очному, так і у дистанційному) форматі.

НОРМАТИВНО-ПРАВОВА БАЗА


1. Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
2. Лист МОН №1/3475-22 від 17.03.2022 «Про зарахування до закладів дошкільної освіти дітей із числа внутрішньо переміщених осіб»
3. Лист МОН № 1/3737-22 від 29.03. 2022 «Про забезпечення психологічного супроводу учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні».
4. Лист МОН №1/9-766 від 12.12.2019 «Щодо комунікації з дітьми дошкільного віку з родин учасників ООС/АТО, внутрішньо переміщених осіб та організації взаємодії з їхніми батьками»
5. Лист МОН від 11.07.2022 № 1/7707-22 «Про підготовку закладів освіти до нового навчального року та опалювального сезону в умовах воєнного стану».
6. Лист МОН від 27.07.2022 № 1/8504-22 «Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2022/2023 навчальному році».
7. Лист МОН від 02.04.2022 №1/3845-22 «Про рекомендації для працівників ЗДО на період дії              воєнного            стану в Україні»
8. Базовий компонент дошкільної освіти (2021) та «Методичні рекомендації до оновленого Базового компонента дошкільної освіти».

Матеріали для педагогів та батьків щодо психолого-педагогічного супроводу дітей дошкільного віку
1. Як заспокоїти дітей під час війни https://mon.gov.ua/ua/news/monzapuskaye-informacijnu-kampaniyu-pro-te-yak-zaspokoyiti-ditej-pid-chas-vijni.
2. Як подбати про дитину, якщо ви знаходитеся з нею в укритті https://www.youtube.com/watch?v=VpJXr3UXCvo.
3. Як говорити з дитиною, якщо батько чи мати захищає країну
HTTPS://MON.GOV.UA/UA/PSIHOLOGICHNA-TURBOTA-VID-SVITLANI-ROJZ/YAKSHOBATKO-CHI-MATI-ZAHISHAYE-KRAYINU.
4. Правила підтримки, якщо родина евакуюється з дитиною https://www.youtube.com/watch?v=8ml9RPFun7s.
5. Фізична безпека дітей під час війни. Сайт «Освітній омбудсмен України» https://eo.gov.ua/fizychna-bezpeka-ditey-pid-chas-viyny-pravylapovedinky-v-evakuatsii-na-okupovanykh-terytoriiakh-i-v-zoni-boyovykhdiy/
2022/03/19/.
6. Як підтримати дитину, якщо ви опинились у зоні активних бойових дій https://www.unicef.org/ukraine/stories/safety-backpacks-and-ways-to-reducestress.
7. Поради, як підтримати дитину в дорозі від ЮНІСЕФ https://www.unicef.org/ukraine/stories/how-to-support-a-child-on-the-road.
8. Рекомендації для населення під час воєнного стану https://phc.org.ua/news/rekomendacii-dlya-naselennya-pid-chas-voennogo-stanu.
9.  Як поводитися на блокпостах з перекладом на жестову мову https://www.youtube.com/watch?v=-YPGsjyjqQI.
10. Ресурси позитивного батьківства від ЮНІСЕФ «П’ять мов у спілкуванні з дитиною» https://www.unicef.org/ukraine/documents/five-lovelanguages-in-communication-with-child.
11. Підтримка батьків та дітей під час війни https://www.unicef.org/ukraine/parents-children-support-during-military-actions.
12. Психологічна допомога для дітей Психологічна турбота від Світлани Ройз - YouTube.
13. Як надавати першу психологічну допомогу https://moz.gov.ua/article/news/rekomendacii-z-psihologichnoi-dopomogi.
14. Як підтримати дітей у часи невизначеності та стресу. Поради від ЮНІСЕФ https://www.unicef.org/ukraine/stories/7-tips-for-parents.
15. Як допомагати дітям у замкненому просторі http://www.barabooka.com.ua/yak-dopomagati-dityam-u-zamknenomu-prostori/
16. Методичні рекомендації щодо надання першої психологічної допомоги сім’ям з дітьми, дітям, які перебувають/перебували у зоні збройного конфлікту https://dszn-zoda.gov.ua/node/495.
17. Для тих, хто приймає емігрантів і переселенців, для допомоги в адаптації https://www.youtube.com/watch?v=UXnS_T5JD5s&list=PLFVSJgZgf7h8rXg9TTyevxZkdfxAQXodS&index=8.
18. «Розкажи мені». Безкоштовна інтернет-платформа для психологічних консультацій.https://tellme.com.ua/.
19. Як говорити про війну та повітряну тривогу з дітьми: поради чернівецької психологині. https://shpalta.media/2022/03/02/yak-govoriti-provijnu-ta-povitryanu-trivogu-z-ditmi-poradi-cherniveckoi-psixologini/
20. Як швидко заснути, коли ви тривожні і вам важко розслабитися https://phc.org.ua/news/yak-shvidko-zasnuti-koli-vi-trivozhni-i-vam-vazhkorozslabitisya.
21. Як перевірити правдивість джерела інформації https://www.pedrada.com.ua/article/3025-yak-perevriti-pravdivst-djerela-nformats.
22. Перелік матеріалів для дошкілля «Сучасне дошкілля під крилами захисту». HTTPS://MON.GOV.UA/UA/OSVITA/DOSHKILNA-OSVITA/SUCHASNEDOSHKILLYA-PID-KRILAMI-ZAHISTU/PEDAGOGAM-ZAKLADIV-DOSHKILNOYI-OSVITI.
23. Платформа розвитку дошкільнят “НУМО” Навички для дошкільнят.https://numo.mon.gov.ua/.
24. Онлайн-садок НУМО – спільний проєкт ЮНІСЕФ та Міністерства освіти і науки України. Розвивальні відеозаняття для дітей 3-6 років https://www.youtube.com/playlist?list=PLJ231j4oXT7GY_u4kkhrKIpVJLyS2WLg.
25. Онлайн-медіаресурс, присвячений освіті та вихованню дітей в Україні https://osvitoria.media/.
Перелік сайтів, матеріали яких будуть корисними для вихователів, батьків, дітей і для інших учасників освітнього процесу
26. Вебінар «Як підвищити ефективність дистанційної роботи». https://www.youtube.com/watch?v=MbFvVyacZOE.
27. Моя країна – Україна: хрестоматія для дошкільнят з національно-патріотичного виховання / автори і укладачі – Н.Гавриш, О.Косенчук. – Харків: Ранок, 2022. – 96 с.
28. Збірка абеток, казок, приказок, цікавинок, дитячих ігор тощо http://abetka.ukrlife.org/.
29. Серія з 10 онлайн зустрічей, які розроблені командою The LEGO Foundation. https://mon.gov.ua/ua/osvita/doshkilna-osvita/suchasne-doshkillyapid-krilami-zahistu/pedagogam-zakladiv-doshkilnoyi-osviti/lego-igrovi-onlajnvzayemodiyi-
dlya-doshkilnyat.
30. Онлайн платформа для розвитку дітей (інтерактивні вправи, цікаві завдання) https://learning.ua/#google_vignette.
31. Платформа «Розвиток дитини». Практичні завдання для всебічного розвитку дітей https://childdevelop.com.ua/.
32. Радіо хвиля авторських казок українською мовою для дітей.https://kazky.suspilne.media/list.php.
33. Мультики, книги, казки, що допоможуть відволікти дітей під час перебування в укритті https://dytyna.blog/multyky-knygy-kazky-shhodopomozhut-vidvolikty-ditej-pid-chas-perebuvannya-v-ukrytti/.
34. Безкоштовні розмальовки на тему «Правила гігієни» https://mamabook.com.ua/bezkoshtovni-rozmalyovku-gigiena-10/.
35. Мультфільм «Небезпечні знахідки». https://www.youtube.com/watch?v=gx7XHXAL2_g.
36. Аудіоказки для малят https://oll.tv/uk/kids_audio-tales.
37. «Війна очима дітей», конкурс дитячих малюнків. https://vseosvita.ua/no-war.
38. Мультфільм «Про мінну безпеку: Лісовий скарб» ЮНІСЕФ https://www.youtube.com/watch?v=V5JZWI8TrEY.
39. Поради від захисника України: МОН розробило інформаційний комікс для дітей у воєнний стан  https://mon.gov.ua/ua/news/poradi-vidzahisnika-ukrayini-mon-rozrobilo-informacijnij-komiks-dlya-ditej-u-voyennij-stan.
40. Аудіоказки українською https://audiokazky.in.ua/.
41. Ігри для зняття стресу у дітей https://dytyna.blog/igry-dlya-znyattyastresu-u-ditej/.
42. «Дерево казок» — читати та слухати казки (аудіо) різних народів.https://derevo-kazok.org/audio-tales/.
43. Журнал для дошкільнят і молодших школярів «Джміль» (цікаві бесіди, вірші, приказки, оповідки, нетрадиційні техніки образотворчості, досліди в домашніх умовах, комікси, електронні додатки тощо) https://jmil.com.ua/2022-2.
44. Кращі казки з усього світу для читання дітям дорослими, добірка аудіо казок.http://kazkar.info/.
45. Казки для дітей українською мовою.https://onlyart.org.ua/children/kazky/?fbclid=IwAR2yXzQTyfuUTtCw7nn
TTQYVAj2g4T42oRwfe6i8NactHTqRDh-8_tc1KK8.
46. Український дитячий портал: авторські вірші, лічилки, веселі історії, анекдоти, загадки, прислів’я https://sonyashnik.com/.
47. Національна освітня інтернет-платформа https://vseosvita.ua/.

48. Крім того, для організації взаємодії дорослого з дитиною дошкільного віку пропонуємо батькам використовувати матеріали, розміщені на платформі https://mr-leader.com/ua.

bottom of page