top of page

Використання інноваційних педагогічних технологій, авторських програм

у  дошкільному  навчальному закладі

 

Програма «Дитина у світі дорожнього руху»  Тимовський О.А.

Програма «Україна – моя Батьківщина»  Каплуновська О.М.

Творче музикування  К.Орф

Програма «Дошкільнятам – освіту для сталого розвитку»  Н.Гавриш

Нетрадиційні підходи до завдань фізичного виховання 

дітей дошкільного віку М.Єфіменко

     Методику М. М. Єфименка вперше було представлено 1999 року в програмі «Театр фізичного розвитку й оздоровлення». Вона розрахована на дітей дошкільного та молодшого шкільного віку та спирається на об’єктивні закони розвитку дитячого організму. У цій методиці автор сформулював основні, принципово нові положення системи фізичного виховання та оздоровлення дітей перших 10 років життя. Крізь всю роботу червоною ниткою проходить ідея перетворення одноманітних занять на заняття-вистави, що дарують дітям радість і приносять користь їхньому фізичному, інтелектуальному розвитку, формуванню міжособистісних стосунків.

     Система М.М.Єфименка розкривається у 10 заповідях:

  1. Дотримуйся логіки природи (за «принципом повторно-кільцевої побудови занять», який пропонує природну послідовність становлення рухових навичок дитини: від вправ у положенні лежачи на спині, на животі, через перевертання, повзання, рухи в позі сидячи, а потім стоячи, до ходьби, лазіння, бігу, стрибків, потім метань і складно координованих рухів).

  2. Руховий розвиток дошкільників повинен відбуватися за розвивальною спіраллю.

  3. Так звані загальнорозвивальні вправи — це випадкове, безлике «рукомахання», підбирати підготовчу частину заняття слід відповідно до еволюційної гімнастики.

  4.  Розподіл занять на три частини повинен бути не формальним, а фізіологічним за своєю суттю (спочатку розминка, потім основне навантаження і на завершення заспокійливі вправи).

  5.  «Театр фізичного виховання дошкільників»: граючи — оздоровляти, граючи — виховувати, граючи — розвивати, граючи — навчати.

  6. Фізичне виховання повинне заряджати дітей позитивною, світлою енергією задоволення, не слід гнатися за високою моторною щільністю.

  7. Руховий портрет дошкільника «малює» методика ігрового тестування рухового розвитку дошкільників у нормі та у разі патології, яка дуже проста в організації, не потребує особливого обладнання, кожний тест має ігрову основу і високу чутливість до малопомітних відхилень, а також комплексність дослідження.

  8. Створюй тренажери сам.

  9.  Здоров'я здорових вимагає профілактики й корекції (до яких у першу чергу слід віднести корекцію порушень постави, плоскостопості і положень кінцівок, регулювання м'язового тонусу, оптимізацію рухів у суглобах, корекцію діяльності серцево-судинної і дихальної систем, вдосконалювання вестибулярного апарату, покращання орієнтування у просторі, подолання надмірної ваги тіла тощо).

  10. Через рух і гру – до виховання людини майбутнього (фізичне виховання як основний напрям загального розвитку дитини, що включає у себе психічну, інтелектуальну, емоційну та інші сфери).

      У системі фізичного виховання дітей Єфименко виокремлює такі основні рухові режими: плавальний, лежачий, повзальний, сидячий, стоячий, ходьбовий, лазальний, біговий, стрибковий. Їх назви свідчать про те, яким основним рухам надають перевагу на конкретному занятті.

«Театр фізичного розвитку та оздоровлення дітей» сповідує принцип «двох засад у педагогіці», що передбачає різні підходи до організації роботи з дівчатками та хлопчиками. Цьому питанню присвячене дослідження          М. Єфименка «Еротична культура в педагогіці дошкільного дитинства (на прикладі фізичного виховання)», в якій він доводить, що у процесі фізичного виховання дітей потрібно використовувати різні заняття для хлопчиків і дівчаток. Для цього педагог має усвідомити якої саме мети він прагне досягти. Чіткому усвідомленню відмінностей щодо мети фізичного виховання хлопчиків і дівчаток може сприяти, за переконаннями                   М. Єфименка, скомпонована ним таблиця, що у загальних рисах змальовує фізичні та психічні якості чоловічості й жіночості, які слід розвивати під час занять у дітей відповідних статей.

Безперечно, певною мірою всі ці якості належить виховувати як у хлопчиків, так і в дівчаток. У контексті міркувань М. Єфименка йдеться про окремі заняття, на яких має домінувати виховання статевих ознак. Очевидно, є певний сенс у його твердженнях, що ігри для дівчаток і хлопчиків мають бути різними. Так, типовими для хлопчиків можуть бути ігри «Запорозькі козаки», «Астронавти», «Юні матроси», «Рятівники», «Десантники», «Ніндзя», «Прикордонники» «Скелелази», для дівчаток — «Бджілки», «Метелики», «Сонечко», «Із життя квітів», «Зірочки», «Рибки», «Ляльковий магазин», «Народжені морем» та ін.

Значний вплив на формування статевої ідентифікації у процесі фізичного виховання має відповідне забезпечення занять — атрибути, музика, кольори, емоційне забарвлення спілкування педагога з вихованцями, його тембр голосу, тон команд.

У педагогічній технології «Театр фізичного розвитку та оздоровлення дітей» як форму фізичної активності дітей застосовують обґрунтований її автором горизонтальний пластичний балет («пластик-шоу»). Найважливішими в ньому є музичність, хореографічність, естетичність. У відчутті музики і музичному самовираженні М. Єфименко передбачає такі етапи:

  • рухово-танцювальна наслідувальна діяльність (робити те, що робить педагог, наслідуючи його рухи);

  • частково-наслідувальна рухова танцювальна діяльність (діти частково наслідують вихователя, а також імпровізують);

  • вільний стиль (цілковите музичне і пластичне самовираження дітей відповідно до музичної композиції).

    Слово «горизонтальний» у назві пластичного балету означає дотримання сформульованого автором технології першого принципу — «йти за логікою природи». Відповідно до нього розроблено всі пози в програмах «пластик-шоу»:

  • вправи у позах лежачи на спині;

  • вправи у позах лежачи на животі;

  • вправи у позі на боці;

  • вправи у перевертаннях із спини на живіт і навпаки;

  • вправи у позі сидячи та ін.

    Обов'язковою умовою програми горизонтального пластичного балету є вихідна стартова поза лежачи на спині, руки вздовж тулуба, тіло розслаблене і спокійне. Завершувати програму повинна поза стоячи на колінах, спина випрямлена і ніби витягнута доверху, руки простягнуті «до Сонця» (до Бога), пальці рук випрямлені і розведені, погляд спрямований доверху і вперед.        Філософський смисл цієї пози означає радість життю, Сонцю, новому дню, природі, присутньому в кожній людині божественному началу, яке визначає гармонію Всесвіту. На кінчиках пальців рук, особливо великого пальця, розміщені входи енергетичних каналів, які єднають організм людини з Космосом. У такому положенні, стверджує педагогічна технологія, організм підзаряджається необхідною для повноцінної життєдіяльності енергією.

Усі рухи у «пластик-шоу» мають бути плавними, м'якими, пластичними. Вправи виконують під відповідну музику, з використанням елементів хореографії, яка є естетичною складовою рухової активності дітей.

   Горизонтальний пластичний балет як новий синтетичний напрям у фізичному вихованні дітей об'єднує все позитивне, чим багаті художня гімнастика, аеробіка, балет, брейкданс, шейпінг, акробатика, музичні заняття. Він успішно замінює комплекс гімнастики пробудження. Скорочені його програми можна використовувати як фізкультурні хвилинки, фізкультурні паузи, фізкультурні розваги і свята.

   Технологія М. Єфименка є оригінальною системою фізичного виховання дітей, розвивальний ефект якої поширюється на загальний розумовий і духовний розвиток. На думку автора дана технологія у найближче десятиліття стане основою „комплексної педагогіки життя”.

 Технологія «Вчіться фантазувати» (авт. Н.Єгорова)

   Чим краще розвинуті органи сприйняття, тим краще дитина отримує інформацію про навколишнє середовище, про конкретні об’єкти, про все те, що збагачує її особистий досвід. Ось чому головне завдання даної програми – розвиток сприйняття органів чуття.

   Дуже важливо сформувати у дітей уявлення про власні сенсорні можливості і про те, як здійснюється сенсорна орієнтація з використанням різноманітних аналізаторів. Саме тому в даній програмі використовуються вправи, спрямовані на формування уявлення про органи чуття, їх функціональне призначення і вміння свідомо користуватися ними, орієнтуючись в навколишньому світі. У більшості дітей в необхідній мірі розвинуті візуальні, слухові та дотикові здібності. Але майже завжди залишається деякий процент дітей, у яких виникають труднощі у навчанні через те, що головним способом сприйняття для них є лише один із каналів. На початку навчання такі діти працюють достатньо функціонально, хоча докладають для цього значних зусиль. Будь-яка інформація, з якою вони мають справу, повинна попередньо перекодуватися в провідну для них модальність пам'яті та розуміння. Коли інформація співпадає з їх провідною модальністю, вони чудово її запам’ятовують. А коли вихователь переходить з провідної для них модальності до іншої, дитина змушена переносити інформацію до своєї модальності. Подібна операція потребує тимчасового відключення від зовнішньої реальності (дитина в цю мить не чує вихователя). Як наслідок, у такої дитини з’являються проміжки в знаннях.

   Саме тому так важливо навчати дитину-дошкільника багатосенсорності. Вміння користуватися усіма каналами сприйняття і навчання стратегії мислення є тим фундаментом, на якому в майбутньому буде базуватися будь-яке навчання. Від цього вміння залежить також можливість подолання важких ситуацій. Програмою передбачені творчі домашні завдання, розраховані на спільну діяльність дітей і батьків (дитина розповідає – батьки записують). Це чудово впливає на відносини у сім’ї.

    Завдання розподілені на групи (пори року): зима, весна, літо, осінь. Кожна група завдань складається з таких:

  1. Гра з використанням предметних карток.

  2. Самостійне придумування та обговорення казки.

  3. Розповідь-фантазія на вільну тему.

  4. Психогімнастика.

  5. Малюнок-ілюстрація до казки чи оповідання.

  6. Відгадування загадок придуманих дітьми.

  7. Домашнє завдання – розповіді батькам самостійно придуманої історії від імені казкового персонажа. Завдання батькам – записати розповідь у зошит.

    Підсумковим домашнім завданням є розповідь батькам про відповідну пору року і малювання її портрету.

    Наприклад: «Осінь».

  1. Гра з використанням предметних карток. Тема: «Осінні кольори»

  2. Казка про дубове листя.

  3. Розповідь про себе від імені квітки.

  4. Психогімнастика.

  5. Малюнок-ілюстрація до казки про дубове листя.

  6. Відгадування загадок придуманих дітьми.

  7. Домашнє завдання: показати свої малюнки батькам, розповісти їм придуману казку и попросити записати її в зошит.

    Підсумкове домашнє завдання –  розповісти  батькам про осінь  (ознаки осені; які птахи відлітають на зиму до вирію; які рослини можна побачити тільки восени; осінні овочі та фрукти тощо) і намалювати  портрет осені.

МЕТОДИКА НАВЧАННЯ ДІТЕЙ РОЗПОВІДАННЮ ЗА СХЕМАМИ    (авт. О. БІЛАН. К. КРУТІЙ)

      Основною умовою розвитку мислення і мовлення є цілеспрямоване навчання. Розвиток у дітей словесно-логічного мислення, вироблення вміння користуватися основними логічними прийомами й операціями становить одне з важливих завдань у процесі навчання старших дошкільників. О. Білан та К.Крутій вдалося виявити специфічний засіб розвитку мовлення дошкільників – наочні моделі, в яких малюк відтворює структуру об’єктів і зв’язків між ними.       Дії наочного моделювання є основними пізнавальними здібностями дошкільника у сфері мислення. Під моделюванням розуміється заміщення об’єкта, який вивчається, іншим, спеціально побудованим, що може відтворювати об’єкт в його суттєвих якостях і спрощувати несуттєві. Основний шлях розвитку пізнавальних здібностей – це постійний перехід від зовнішніх дій із умовними замінниками предметів (схемами-моделями) до дій подумки. Основна ідея пропонованої технології – формування діамонологічної компетенції дошкільників шляхом активного застосування методу моделювання. Діамонологічну компетенцію науковці визначають як розуміння зв’язного тексту, вміння відповідати на запитання і звертатися з запитаннями, підтримувати та розпочинати розмову, вести діалог, складати різні види розповідей.

   Всі моделі умовно поділені на групи:

  • описові;

  • узагальнювальні (класифікаційні);

  • для складання творчих розповідей;

  • мнемічні (для заучування віршів).

   Розглядання картин, предметів допомагає дітям називати предмети, їх характерні ознаки, дії з ними. Труднощі виникають, коли необхідно:

  • самостійно визначити головні ознаки предмета при його розгляданні;

  • встановити послідовність висловлювання ознак;

  • утримати в пам’яті послідовність, яка являється планом розповіді-опису.

   Пропонується використовувати таки схеми – моделі:

   Опис іграшок:

  1. Колір (жовте, сине, зелене). Кольорові плями без чіткого контуру.

  2. Форма (геометричні фігури).

  3. Величина-розмір (2 іграшки контрастного розміру). Використовуються поняття “високий-низький”, “широкий-вузький” і т.д.

  4. Матеріал (фольга, дерево, пластмаса). З якого матеріалу зроблена іграшка.

  5. Частини іграшки (декілька кілець від пірамідки).

Дії з іграшкою (рука).

   Спочатку добираються іграшки, при описанні яких використовуються всі пункти схеми (пірамідка, коляска, коробочки...) Потім іграшки, при описанні яких використовується не вся схема (м’яч, кубики, лялька, ведмедик тощо).

   Опис предметів одягу:

  1. Колір.

  2. Матеріал (шовк, оксамит, сатин)

  3. Частини одягу (комір, рукава, волан...)

  4. Сезонність одягу (сонце, підсніжники, листочок жовтий...)

  5. Для кого? (символи дорослих та дитини)

   Дії з одягом (рука).

   Опис посуду:

  1. Колір.

  2. Форма (геометричні фігури). Якщо діти знайомі з об’ємними фігурами - циліндр...

  3. Розмір (велика та маленька мисочка)

  4. Матеріал (фольга, пластмаса, дерево...)

  5. Частини посуду (чайник в розібраному вигляді: кришечка, носик, ручка...)

    Дії з посудом (рука)

    Описання овочів та фруктів

  1. Колір (кольорові плями без чіткого контуру)

  2. Форма (геометричні фігури – овал, коло, трикутник...)

  3. Розмір (2 контрастних по розміру фрукта, наприклад, яблуко)

  4. Смак (цукерка та лимон). Контрастні за смаком продукти.

  5. Де росте. (дерево, грядка)

  6. Як уживати? (тарілка, виделка, ложка..). Які овочі та фрукти використовують сирими у їжу, які вареними. Що можна приготувати з них? Корисні чи ні?

   Опис пір року

  1. Сонце (розповідають про сонце у різні пори року)

  2. Небо (на голубому небі хмаринки)

  3. Земля (як виглядає земля у різні пори року: покрита снігом, листячком, зеленою травою...)

  4. Рослини (дерево, кущ, квітка)

  5. Людини (контури людей, вішалка). Треба розповідати про одяг в різні пори року.

  6. Звірі (дики тварини - заєць, білка)

  7. Птахи (контури знайомих птахів - ластівка, горобець...)

    Чим займаються люди в різні пори року (сніговик, кораблик, сачок...)

Використання схем при складанні описових розповідей полегшують дітям оволодіти зв’язним мовленням. Крім того, наявність наочного плану робить такі розповіді чіткими, зв’язними, послідовними та поширеними. Схеми можна використовувати і для порівняльних описових розповідей. Схеми-моделі можливо широко використовувати у повсякденному житті. Крім того умовні позначення в календарі природи, графічне зображення фізкультхвилинок, дидактичні ігри ускладненого змісту. Доцільним виявляється використання схем для складання творчих розповідей.

    Сxема складання розповiдi з власного досвіду на тему “Екскурсія в парк”

Годинник, в кутах ознаки пір року: сніжинка, квіти, ягода, листячко.

  1. Час події.

  2. Місце події? (знак питання)

  3. Дерева

  4. Птахи (зображення пташки)

  5. Комахи? (метелик)

  6. Тварини (кішка або песик)

  7. Квіти (схематично квітка)

  8. Враження від побаченого (салют)

    Мнемічні схеми-моделі (для заучування віршів).

    Як підвищити якість засвоєння та скоротити час, який витрачається для заучування віршів напам’ять? Треба умовними схематичними позначеннями зашифрувати кожен рядок вірша (або пару) і вивісити таку схему на видному місці. Не примушуючи, а спираючись на дитячі інтереси та на достатній розвиток наочно-образного мислення в цьому віці. Мнемічні схеми відіграють значну роль у диференційованому навчанні. Діти з середнім і низьким рівнем розвитку пам’яті мимоволі вчать вірш у повсякденному житті, звертаючи увагу на “підказку”. Для дітей з достатнім і високим рівнем розвитку схема виявляється засобом самоконтролю та самооцінки.

    Використовуючи творчий потенціал та рівень сформованості психічних процесів у дітей високого рівня розвитку, можна проводити роботу, спрямовану на зворотний зв’язок, тобто створення схем-моделей самими дітьми. Спочатку пропонується вправа “Познач відповідним символом”, потім простенька загадка, далі – вірш, потім – оповідання.       Також можна використовувати партнерську роботу. Діти з високим рівнем розвитку схематично зображують назву знайомої пісні, загадки, а діти з низьким і середнім рівнем відгадують. Це сприяє налагодженню товариських стосунків, формуванню адекватної самооцінки у дітей, а головне – підготовці малюків до оволодіння програмними завданнями в школі.

    Результати впровадження технології доводять, що застосування схем-моделей є одним з ефективних способів сприяння розвитку мовлення, словесно-логічного мислення, пам’яті у дітей дошкільного віку.

   Цей вид роботи повністю відповідає особистісно орієнтованій моделі навчання, за якої враховуються індивідуальні особливості дитини, допомагає педагогові встановити з вихованцями оптимальні – партнерські стосунки, створити атмосферу емоційної довіри та розкутості. Схеми-моделі можуть застосовуватися не лише на мовленнєвих заняттях – вони можуть бути широко використані в різних видах діяльності: ігровій, зображувальній, формуванні логіко-математичної компетенції тощо.

Теорія розвитку винахідницьких завдань ТРВЗ

(за Г. Альтшуллером)

  Проблема розвитку творчих здібностей дітей дошкільного віку стає все більш актуальною. Зміни, що відбуваються в нашій державі, зумовлюють необхідність виховання покоління, зорієнтованого на розв'язання складних інтелектуальних проблем.

   У світовій педагогічній практиці існує цілий ряд технологій з розвитку творчого мислення дітей. Нинішні високі вимоги до якості навчально-виховного процесу у дошкільному закладі зумовили виникнення та впровадження ТРВЗ (теорія розв'язування винахідницьких задач). Основи цієї технології розроблені інженером і письменником-фантастом Генріхом Сеуловичем Альтшуллером. Його послідовником і продовжувачем Михайлом Наумовичем Шустерманом ТРВЗ було впроваджено спочатку в роботу школи, а потім і дошкільних навчальних закладів.

   Оптимізувати  навчальний процес, підвищувати ефективність обсягу та форм роботи з дошкільниками вже неможливо, керуючись лише традиційними, а інколи (відверто кажучи) застарілими методами та прийомами виховання та навчання дітей дошкільного віку. З 1987 року ТРВЗ активно використовується в роботі педагогічними працівниками дошкільних закладів Росії та України.

  В останній час як головне концептуальне питання педагогіки постала проблема формування творчої особистості. Вирішення її науковці і практики вбачають у посиленні ролі, передусім, - теорії розв'язування винахідницьких задач.

  Наукові дослідження засвідчують, що сутність даної методики та її принципові відмінності від інших освітньо-виховних технологій полягають у тому, що вона ніяк не є догмою, застарілою методикою.

   ТРВЗ – точна наука, яка має і свою галузь дослідження, і свої інструменти.

Г.С. Альтшуллер визначає наступні основні завдання своєї методики: «ТРВЗ перетворює вироблення нових технологічних ідей в точну науку, розв’язування винахідницьких завдань – замість пошуків «всліпу» – будується на системі логічних операцій».

  ТРВЗ створює принцип, який допоможе знайти вихід з будь-якої ситуації, а реалізація творчих здібностей ґрунтується на використанні  різних методів творчого мислення.

  Деякі засоби розвитку нестандартного мислення можна використовувати під час самопідготовки учнів на заняттях, прогулянок, екскурсій, виховних заходів тощо. Застосування цих засобів розкриває технологію розумового процесу, виховує наполегливість, самоповагу, самостійність мислення.

   Виділяють методи творчого мислення, а саме :

  1. Метод спроб і помилок. Суть методу полягає у розв’язанні проблемного завдання через добір різноманітних варіантів рішень.

   2. Метод контрольних запитань. Цей метод є удосконаленим варіантом методу спроб і помилок, а також  одним із методів активізації творчого мислення. Метою методу є: за допомогою навідних запитань підвести дітей до виконання поставленого завдання.

  3. Метод фокальних об’єктів або Метод каталогу – є одним із методів активізації творчої думки, який допомагає зняти психологічну інерцію й віднайти оригінальні вирішення. Визначається будь-який реальний  об’єкт з метою його вдосконалення.

   За допомогою МФО розв'язуються такі завдання:

1. Придумати щось нове, видозмінюючи або поліпшуючи реальний об'єкт.

2. Познайомити дітей з чимось новим або закріпити раніше отримані знання, розглядаючи предмет з незвичного боку.

3. Проаналізувати художній твір або картину.

4. Скласти розповідь чи казку про об'єкт, який розглядається.

  Зазначений метод можна використовувати під час таких видів роботи:

1. Розглянути всі словосполучення: знайти для них реальний аналог у природі, придумати фантастичний об'єкт.

2. Пригадати, у яких творах художньої літератури зустрічаються аналогічні предмети.

3. Обрати одне із словосполучень і скласти про нього описову розповідь.

4. Складаючи розповідь про об'єкт у фокусі, використати дібрані визначення.

Найбільш відомим методом, який дає змогу зняти психологічну інерцію й отримати нові ідеї у мінімальний термін, є “ мозковий штурм “. Це побудований особливим чином колективний пошук нетрадиційних шляхів розв'язання проблеми.

4. Метод синектики. Синектика – поєднання різнорідних несумісних елементів, передбачає застосування 4-х прийомів, які ґрунтуються на аналогіях: прямій, особистій (емпатія), символічній, фантастичній.

Розрізняють такі види прямої аналогії:

1) Аналогія за формою.

2) Компонентна аналогія.

3) Функціональна аналогія.

4) Аналогія за кольором.

5) Аналогія за ситуацією та станом явищ та предметів.

6) Аналогія за властивостями.

7) Комплексна і пряма аналогія.

   Розвиваючи та комбінуючи різні види прямої аналогії, Г.Буш запропонував так званий метод гірлянд та асоціацій. Використовуючи метод гірлянд та асоціацій, можна дізнатися, що найбільше сподобалося чи запам'яталося дітям на святі, на прогулянці, у дитячому садку, у вихідний день.

   Фантастична аналогія дає змогу відмовитися від стереотипів, піти невідомим раніше шляхом. Вона здатна будь-яку ситуацію перенести у казку, використати чарівництво, тобто уявити, яким чином вирішили б цю проблему казкові персонажі.

   Дошкільнята висловлюють незвичайні ідеї, якщо запропонувати їм описати, як вони собі уявляють:

–казковий дитсадок;

–казкове заняття, прогулянку, обід;

–фантастичний вихідний, вечір, свято.

   У таких описах діти інтуїтивно передають свої потаємні думки та бажання.

Помічено, що навчання нової справи або закріплення якихось навичок відбувається більш продуктивно, якщо робочу ситуацію перенести у казку.

    5. Функціонально-вартісний аналіз – метод зменшення виробничих витрат; для дошкільнят – запитання «Що й навіщо? Що можна робити ним? Чим може слугувати?».

   6. Моделювання маленьких чоловічків (ММЧ). Ігри з використанням „маленьких чоловічків” допоможуть пояснити й змоделювати внутрішню будову предметів і речовин, фізичну суть явищ і процесів, що відбуваються у  живій та не живій природі (наприклад, як з води утворюється  пара). Суть методу полягає в тому, що потрібно уявити: всі речовини, предмети, об’єкти, явища складаються з безлічі маленьких чоловічків, причому живих, мислячих. Вони можуть пересіватися або виконувати якісь дії; ті, що утворюють тверду речовину або предмет, міцно тримаються  за руки, і щоб роз’єднати їх треба прикласти певні зусилля. Цей метод допоможе у доступній формі пояснити дітям процес перетворення різних речовин і навіть утворення електричного струму.

    В основу навчання покладено головні принципи методики ТРВЗ:

1) розв'язання суперечностей;

2) системний підхід (вміння бачити навколишній світ у взаємозв'язку всіх його елементів);

3) вміння віднайти необхідний у даній ситуації резерв.

   Педагоги-дошкільники помітили, як у дітей зникає страх діяти з будь-яким предметом, використовувати його не тільки за прямим призначенням, але й за знайомими якостями роботи – новий винахід.

  Підгалузь ТРВЗ - розвиток творчої уяви (РТУ), яка вже трансформувалась у самостійну науку, що допомагає дітям і дорослим розмірковувати, шукати, самостійно розв'язувати свої проблеми. Предмети і явища стають багато функціональними, що відразу вирішує безліч проблем у грі, побуті, спілкуванні.

    Виявлено, що ТРВЗ у дошкільному навчальному закладі має кілька напрямків:

a) естетична діяльність;

б) образотворче мистецтво;

в) складання казок;

г) розв'язування казкових завдань.

Основною ідеєю ТРВЗ є творчість в усьому – у постановці запитань, прийомах їх розв'язання, подачі матеріалу. Кожен день роботи з дітьми за цією методикою – це пошук, знахідки.

  Головне у розвивальному навчанні – дати змогу висловитись, не перебивати, навіть якщо відповідь неправильна. Найважливіше те, що дитина працює в атмосфері свободи мислення і творчості.

  Виявлено, що робота з ТРВЗ у дитячому садку проходить у п'ять етапів і визначається такими послідовними завданнями:

 завдання першого етапу:

–навчити дитину знаходити і розв'язувати суперечності, не боятися негативного в об'єкті та явищі;

–навчання системного підходу, тобто бачення світу у взаємозв'язку його компонентів;

–формування вміння бачити і використовувати навколишні ресурси.

   На другому етапі необхідно вчити дошкільників винаходити (наприклад, на заняттях з конструювання можна запропонувати придумати новий стілець). На цьому етапі навчання діти за допомогою ТРВЗ „оживляють“ предмети та явища, приписують одним якості інших і навпаки, а також відкидають непотрібні і знаходять найкращі варіанти.

    Третій етап – вирішення казкових завдань і придумування казок. Треба навчити кожну дитину уникати сумного закінчення казок, не змінюючи при цьому сюжету, складати нові казки на основі добре відомих.

    Четвертий етап – використовувати нестандартні оригінальні рішення, спираючись на набуті знання та інтуїцію, дитина вчиться знаходити вихід із будь-якої життєвої ситуації.

    П'ятий етап ТРВЗ – це проведення бесід з вихованцями на історичну тему. Дітям варто пропонувати прослідковувати історію виникнення книги, олівця, стола, вчити логічно обґрунтовувати свої вимисли.

     Приклади дидактичних ігор та завдань за методикою теорії розв’язання винахідницьких завдань.

     Дидактична гра „Що у крузі”

      Мета: формувати системне бачення світу.

    Хід: круг це: група, дитячий садок, місто, країна, планета, Земля.

Дітям пропонують називати, що входити у даний круг. Наприклад: групова кімната: роздягала: шафи, лави, стільчики, одяг, взуття, двері, вікно, штора і т.д.

     Дидактична гра „машина часу”

    Мета: вчити дітей фантазувати, познайомити з прийомами універсалізації.

    Хід: вихователь пропонує перенестися за допомогою машини часу у майбутнє чи у минуле, у жарку країну чи на північ, пофантазувати про те ,що можна там побачити, які труднощі доведеться подолати під час подорожі.

    Дидактична гра ”Що без чого не буває”

    Мета: закріпити знання про взаємозв’язок явищ, об’єктів, предметів.

    Хід: діти повинні дати відповіді на запитання про взаємозв’язок явищ,      об’єктів, предметів.

   Дидактична гра „у весняному лісі”

   Мета: вчити дітей системного аналізу.

   Хід: дітям пропонуються  предметні картинки із зображенням звірів, птахів, рослин, необхідно розповісти про зміни, які відбуваються з  даним об’єктом навесні.

,.jpg
nnn.jpg

Бізіборд або як заохочувати дитину дошкільного віку до гри

 

 

                                                                                     Інформує практичний психолог Центру, Анастасія Куріцина

     Як відомо тактильно-кінеститчні відчутті та маніпуляційні дії з предметами є одним із методів пізнання світу дитиною. Поступово у дитини зростає інтерес до більшості предметів у будинку, таких як розетки, вимикачі, замки, TV-пульти, телефони. Але для пізнання навколишнього світу дитині не обов’язково «гратися» зі справжнім вимикачем, дверними замками, блискавками тощо, піддаючи життя ризику. Для безпеки дитини раціонально розмістити дані предмети на стенді, дотримуючись усіх правил їх користування під наглядом дорослих. Саме для пізнання побутового світу в дрібницях абсолютно безпечно на базі методики Монтессорі було створено бізіборд.

 

           Що ж таке бізіборд?

    Бізіборд — це дошка що розвиває, яка складається з «маніпуляційних» елементів (предметів, з якими можна здійснювати різні дії). Наприклад, «увімкнути — вимкнути», «відкрити — закрити» тощо.

    Переваги бізіборду:

  • тренування мілкої моторики, оскільки зосереджені маніпуляції розвивають навички сенсорної та моторної координації;

  • завдяки використанню бізіборда рух пальців рук стає більш впевненим, чітким та точним. А це — підготовчий етап до письма та малювання;

  • самостійно виготовлений або придбаний бізіборд, позитивно впливає на розумові здібності та уяву;

  • розширення уявлення щодо навколишнього світу;

  • стимулює пізнавальну діяльність дитини та розвиває її творчий потенціал, поліпшується дитяче сприйняття;

  • сприяє стійкості концентрації уваги.

 

             Як правильно обрати бізіборд?

     Необхідно враховувати вік дитини. Дошка буде цікавою для дітей від 5-ти місяців до 7-ми років. Для самих маленьких потрібно вибирати цільні предмети на дошці які не від’єднуються, і не дуже дрібні. Старшим дітям подобаються багатокомпонентні складні головоломки. Максимальну ж користь для розвитку дошка приносить у віці від одного до троьох років.

 

           Вимоги до бізіборду

  1. Безпечність. Відсутність дрібних деталей, які можуть бути відірвані, гострих елементів, які можуть подряпати тощо. Надійне, міцне кріплення елементів.

  2. Стриманість та лаконічність. Надмірна кількість кольорів та елементів буде розосереджувати увагу дитини.

  3. Функціональність. Вкрай важливо, щоб елементи несли функціональне навантаження. Оскільки інтерес дитини до безглуздих елементів і до дошки в цілому буде зберігатися недовго.

  4. Якість. Дошка повинна бути зроблена з увагою до деталей і турботою про здоров’я. Якісні матеріали й контроль на всіх етапах виготовлення, перевірка готового виробу — абсолютно необхідні складові. Вибираючи для дитини іграшку для розвитку, звертайте увагу на використовувані матеріали, акуратність виконання, ступінь обробки дерев’яних поверхонь, наявність лакофарбового покриття. Якісне фарбування виконує не тільки декоративну функцію, але і захищає поверхню, робить виріб довговічним, придатним для вологого прибирання.

 

    Спостерігаючи за дітьми, ви помічаєте тенденцію, що як правило відносно нові іграшки досить швидко набридають дітям, а витрачені гроші не повернути.

 

    Але є рішення! Ви можете самостійно створювати іграшки, що сприятимуть розвитку дитини. Бізіборд не виключення.

 

      Як зробити бізіборд своїми руками?

    Вам знадобиться: невеликий шматок фанери або ДСП. Можна використовувати дошку або пластик. Для зовсім маленьких варто взяти щільний картон. Також, знадобиться клей або шурупи, за допомогою яких ви зможете закріпити на основі ті елементи, які цікаві дитині.

     Далі використовуйте фантазію та підручні засоби:

  • дверна фурнітура: замки, дверні ланцюжки, дверні ручки, засувки. Засувки повинні бути справні та не заїдати, щоб не було ризику пошкодити пальці дитини;

  • шнурочки. Можна зробити яскравий черевик та приклеїти його на фанеру, в отвори вставити шнурок;

  • фурнітура для шиття: заклепки, блискавки, ґудзики, гачки з петельками, липучки;

  • дзвіночки, рахунки, намиста;

  • невеликий ліхтарик або лампочка, вимикачі;

  • стара розетка з вилкою, циферблат від старого телефону або кнопочки з цифрами;

  • кермо, коліщатко від старих машинок. Загалом — все, що можна покрутити.

 

    ВАЖЛИВО! Добре закріпіть всі предмети, щоб навіть сильні діти не змогли відламати, відкрутити, відірвати. Для дітей віком до 3-х років не використовуйте дрібних деталей.

 

   ПАМ’ЯТАЙТЕ! Ви самостійно несете відповідальність за безпеку своїх дітей, тому краще щоб дитина гралась під вашим щільним наглядом!

 

  Отже, вправи з бізібордом сприяють: підвищенню концентрації уваги, інтелектуальному розвитку, терплячості та посидючості; розвитку уяви, творчого та логічного мислення. Бізіборди це не просто іграшки, це повноцінні дидактичні посібники, які сприяють гармонійному психічному та фізичному розвитку дитини.

bottom of page